31 Aralık 2014

(z raporu)


Birkaç senedir yeni yılı kutlamıyorum. Gerçi doğum günü, bayram gibi günleri de kutlamıyorum fakat ülkemizde yeni yıl endüstrileşmesinin gittiği yeri hayretle izlerken, yeni yıl kutlamalarını özellikle sevmez oldum. Noel gecesi ile yılbaşı gecesinin harmanlanmasından doğan tuhaf kombinasyonu bağıra bağıra pazarlayan markalar, katlanılamaz bir kalabalık içinde eğlenmemiz beklenen fazla gürültülü mekanlar, hediye çekilişleri -ki buna secret santa deniyor İngilizce konuşulan ülkelerde,- "aaa siz yılbaşında noel ağacı süslemiyor musunuz?" tuhaflığı falan derken ortaya çıkan şeyi yadırgıyorum. Ev partisi gibi şeyleri de sevmediğim ve kendimi öyle bir yerde bulursam kaçma bahaneleri aradığım için herhangi bir kutlama, plan, program, eğlence gibi şeyler yapmıyorum. Dolayısıyla, hemen hemen her akşam olduğu gibi bilgisayarımın başında oturup vakit öldürürken hiç olmazsa bloga bir yazı yazayım, geçen yıl neler okumuşum, hangi kitapları çok sevmişim bir toparlayayım dedim.

Vikitap'taki listeme göre, bu yıl için hedefim olan 60 kitaptan 42 tanesini okuyabilmişim, böylece nihai sorunun cevabını kitaplarda bulmuşum! Bu kitapların 38 tanesi ile ilgili yorum yazıp burada yayımlamışım, geri kalan 4 kitap da muhtemelen okul için okuduğum akademik kitaplardır. Yoksa neden yorum yazmayayım ki? Değil mi? Yılın son iki ayına kadar epey iyi bir düzenle okudum aslında, her ay hiç olmazsa üç (çoğunlukla dört) kitap okuyup Şubat'ta altı kitaba kadar çıkmışım. Tekrar öğrenciliğe dönüp, yüksek lisans eğitiminin tahminimden çok daha fazla zaman aldığını fark ettiğim Kasım ve Aralık aylarında ise durumum içler acısı. Normal koşullarda 3-4 günde bitireceğim Siberya'yı iki aydır bitiremedim.

Bu yıl okuduğum kitaplara şöyle bir baktım, içlerinden en sevdiğimi seçmek için çok fazla düşünmem gerekmedi. Monokl'un Mart ayında yayımladığı Silo, yıl boyunca her önüme gelene tavsiye ettiğim, zorla okutmaya çalıştığım ve devamının çıkması için hâlâ günleri saydığım roman olarak, bu yıl okuduğum en iyi kitap unvanını kazandı. (İyi haber: Serinin ikinci kitabı tahminen iki ay içinde piyasaya çıkmış olacak. Değil mi, sayın Tatari?)

Bu yıl okuyup çok etkilendiğim ya da çok eğlendiğim başka kitaplar da var elbette. Atwood'la ilk buluşmam olan Damızlık Kızın Öyküsü, korkunç çevirisine rağmen bayıldığım Yaylı Bacak Jack, yine Mart ayında ilk kez yayımlanan (ne güzel bir ay olmuş bu Mart.) Doctor Who Shada, okurken gülme krizlerine girdiğim Kıyamet Gösterisi ve İngilizcemi zorlasa da beni çok güldüren Azazel bu yıl okuyup çok sevdiğim kitaplar oldu. Beni en çok zorlayan ise, kesinlikle Kozmik Üçleme. Şu üç kitabı bitirene kadar acı çektim, ama bittiler.

Pınar'ın yaz okuma şenliğine katılıp tamamlayamadım (ama çok keyif aldım) güz ve kış şenlikleri için ise baştan pes ettim, hiç katılmadım. Keyif için okumaya ayırabildiğim süre iyice azalmışken, bir okuma listesi yapıp onu takip etme fikri pek çekici gelmiyor; bir taraftan (aklımı dağıtmak için) kolay okunan kitaplara yönelmek istiyorum, diğer yanda ise okumayı çok istediğim ve çok merak ettiğim kitaplar birikiyor; dolayısıyla planlı okumalar yapmak zorlaştı.

2014 okumalarımın özeti bu kadar. 2015 için de bazı hedeflerim var. Öncelikli hedefim, bu sefer Vikitap'ta bir okuma hedefi koymamak! Tutturamayınca canım sıkılıyor. İkinci hedefim ise "şu kitap bitince de bunu okuyayım" dediğim her kitabı üst üste yığarak oluşturduğum ve kontrolsüzce yükselen kuleyi biraz eritmek. Yanda gördüğünüz yığın şimdilik 19 kitaptan oluşuyor ama, "biraz eritmek" diyebiliyorum çünkü son iki ayda sergilediğim içler acısı okuma performansı beni korkutuyor. Kısa zamanda dengeyi tutturup biraz hızlanırım diye umuyorum ama bu kuleye sürekli eklemeler yaptığım için, yakın gelecekte tamamen tüketmemin mümkün olacağını hiç zannetmiyorum. Örneğin, Silo'nun devamı olan Shift (Yayınevi kitabın ismini nasıl çevirecek bilemediğimden orijinalini yazdım.) elime geçtiği anda; o sırada okuduğum bir kitap olsa bile bir kenara bırakıp, yemeyi içmeyi unutup, "uyumak ne gereksiz şey yahu" deyip Shift'i bitirene kadar dünyayla bağlarımı koparacağıma eminim. Bu yığını oluşturan kitapların da çoğunu okumaya çalışacağım, çünkü o kulede iki yıldan daha uzun zamandır bekleyen kitaplar var ve artık utanıyorum! Başka da hedefim, yapılacaklar listem yok. Bol bol güzel kitaplı, iyi yıllar dilerim!

14 yorum:

 1. İzninle yorumuma şöyle başlamak istiyorum: Hahahahaha!

  Uzun zamandır bu kadar keyifli bir blog yazısı okumamıştım doğrusu. Başlığından son satırına kadar harikaydı. Hem güldüm hem eğlendim, ellerine sağlık.

  Yılbaşı açısından benzer bir kafada olduğumuzu görünce şaşırdım, bu konuda yalnız olduğumu sanıyordum oysaki :) 42 esprisine de en kocamanından bir kahkaha attım.

  Öhöm... Cevap veriyorum: Evet! Shift'in çevirisi (Vardiya olarak çevirdim, ama yayınevinin son kararına göre değişebilir elbette) dün itibariyle tamamlandı. Şu sıralar son kontrolleri yapıyorum, birkaç günü MonokL yolları taştan şarkısını söyleyecek kendisini. Düzelti, mizanpaj, sayfa tasarımı vs'den sonra en geç 1 ay içinde kütüphanenizdeki yerini alacağını umuyorum.

  Ayrıca o bitmemiş kitap tepeciğinden (Tepe mi? Şuna dağ diyelim!) bende de var. Ama sayısını söylemeyeceğim, düşününce ben bile yuh diyorum çünkü :P

  Son olarak muhteşem kitaplarla ve okuma vakitleriyle dolu bir yıl dilerim efendim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de, izninle, cevabının beni ne kadar sevindirdiğini söyleyerek başlayayım. Artık seni değil Rasim'i darlamak lazım o halde: "Ne oldu kitap? Bitti mi? Matbaaya gönderdiniz mi? Göndersenize!" Hayır yani bekleriz, sorun değil ama Harry Potter devrine gitti aklım, o zaman da sürekli alışveriş yaptığım kitapçıyı darlıyordum "Geliyor mu? Gelince bana ayırın, ben gelip alırım hemen." diye, sonra aynen Vardiya için planladığım gibi, yemeden içmeden kesilip kitabı bitiriyordum bir oturuşta. =)

   Yazıyı beğenmene sevindim, homurdanarak yazdım çünkü ben biraz. (Bir de, derslerden kaçmak için kullandım hehe.) O bitmeyen tepecik, depe, dağ...'ın sıradağa dönüşmemesini ve hızla okunmasını diliyorum son olarak. =)

   Sil
 2. ay canına , hüloğğğ diyen guruptan olmayanların 2015'e alınmayacağına inanmayan kişilerin sayısı hızla artıyor. Bilgisayar ve kitap başında girdim yeni yıla , hüloğğğ kısmını herhalde ileridedi yılbaşılar için saklıyorum.:( liste iyi ama daha çok olsun 2015'te dileğiyle ve sevgiyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birkaç yıldır ben de bilgisayar ya da kitap başında giriyorum yeni yıla, sonra zaten bütün yılım da bilgisayar ya da kitap başında geçiyor, şikayetim yok! ^_^
   Sevgiler, iyi yıllar...

   Sil
 3. Demek ki kitap okuyanların hali aynı. Bu sene beni de arkadaşlar aradı ne yapıyorsun diye. Cevabım kitap okuyacağım. İnsanlara tuhaf geliyor tabi. Birinci kendi kültüründen olamayan bir şey için çabalıyorsun diğeri ise birilerinin bazı çıkar sebeplerinden dolayı kabul gösterdiği yıl başı hoşuma gitmiyor. Kabullerle biraz sıkıntım var sanırım kimyada da bazı teorilere takığım bu nedenle.

  Lisans gerçekten Yüksek Linsansa göre rahatmış. Ama Yükseğinde başka rahatlıkları yok değil. Fakat fazla zaman harcıyorsun Lisansa nazaran ama tavsiyem bu kitap okumanızı düşürmesin. Ben izin vermiyorum kendime. Umarım bu yıl daha fazla kitap okursun akademiye kitap okuyan insanlar gerek :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Acaba fazla kitap okumaktan mı böyle içimize kapanıyoruz, yoksa doğuştan introvert olduğumuzdan mı kitaplara kaçıyoruz bilemedim şimdi. Kültürlerarası etkileşim, keyifli geleneklerin yayılması falan güzel şeyler aslında ama (mesela sevgililer günü gibi) yeni yıl kutlamaları da kocaman bir ticaret kültürüne dönüştüğü için rahatsızlık veriyor bana.

   Okuduğum kitap sayısını daha önceki seviyelere çıkarmayı umuyorum ben de; sanırım bir süre sonra düzelir. =)

   Sil
 4. Hedef koymamak çok mantıklı bir hareket olabilir aslında. Bu sene ben de düşünmedim değil. Çünkü kitap sayısı olarak ölçmek dengesizliğe sebep oluyor kafamda. Benim için hep günde şu kadar süre ya da şu kadar sayfa olduğu için böyle düşünüyorum büyük ihtimalle.

  Umarım bu sene çok daha fazlasını okuyabilirsin ve seneye burada artistliğin kralını yaparsın! :) Yüksek lisansta da ayrıca başarılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hedef koymak yerine, "eee bu yıl kitap sayısı hedefin yok mu?" diyenlere "nicelik değil nitelik önemli benim için!" diye artistlik yaparız olmazsa. Teşekkürler ^_^

   Sil
 5. iyice umudu kesmiştik hakikaten! edebiyat aleminden ayrılıp akademik aleme geridönüşü olmayan bir transfer olmasından korktum açıkçası :)) Isaac,arthur,neil,ray hepsi bana sordular sizi ama bilgi veremedim doğal olarak.Onlar da endişe etmişler..Eeee yaşlı adamlar ne de olsa,heyecana dayanamazlar.Her neyse sonu iyi biten her şey iyidir.İyi seneler ve yeni senede mutluluk sağlık ve verimli okumalar dilerim
  ankaralıkitapkurdu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah sormayın, akademik alem çok zamanımı yedi ama toparlıyorum! Bol kitaplı, iyi seneler dilerim. =)

   Sil
 6. lütfen önce yaban diyarlardaki yabancı'yı oku, senin de yorumlarını merak ediyorum. ben 7-8 sene önce okuyup çok sevmiştim, sen de beğenirsen belki tekrar okumaya çalışırım. ^_^

  ben 2014 kitap hedefimi tutturdum (goodreads kullanıyorum) ama sor bir nasıl tutturdum.... sonlara doğru hile yapıp ince ince kitaplar okudum. önceden yarım bıraktıklarımı tamamladım vs!

  2015 hedefim 65 kitap, bu kez mantıklı davranıp kalın kalın kitapları şimdilerde okuyorum. böylece yıl sonuna doğru "amanın hedef tutturayım" diye gaza gelip ince kitap okumaya kalkarsam, yıl içinde saçma sapan şeyler okumamış olacağım.

  kendi kendimi böyle manyakça düşüncelerle kandırmaya çalışmamı çok garipsedim yazarken o_O

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdi okuduğum kitap bitince Yaban Diyarlardaki Yabancı'ya başlayayım o zaman =)

   2015 için 30 kitaplık bir sembolik hedef koydum kendime, sırf kaç kitap okuduğumu daha rahat takip edebileyim diye. Sayıyı az bulursam da "önemli olan nitelik zaten yaa" derim. :D

   Sil
 7. androidler elektrikli koyun düşler mi set?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Henüz öğrenemedim ama yakında öğrenirim cicim ^^

   Sil