18 Mayıs 2012

Görülmeyeni Gören Adam Jules Verne


Görülmeyeni Gören Adam Jules Verne - Три жизни Жюля Верна (Tri Zhizni Zhyulya Verna)
Kirill Andreyev
Çeviren: Ardıhan Korkmaz
Etkin Yayınevi
Kasım 2006 (2. basım)
317 sayfa

Bazı kitapları hem okumak istersiniz, hem de pek iyi bir kitap değilmiş gibi gelir. Ya da en azından, ben arasıra yaşıyorum o hissi. İşte, Jules Verne'in biyografisi olan bu kitabı alırken hiç iyi bir kitap olmadığını, okurken keyif almayacağımı düşündüm. Yine de Verne biyografisi okumak istediğim için almaya karar verdim. Birkaç ay kitaplıkta bekledi, sonunda okumaya karar verdim ve 317 sayfalık bu kitap üç hafta boyunca elimde süründü. (Yeterince ilgimi çekerse, bu uzunluktaki bir kitabı en fazla iki saatte bitirebilirim aslında)

Kirill Andreyev, Jules Verne'in çocukluğundan başlamış, aldığı eğitimi, tanıştığı -ve hayatına yön veren- yazarları (Victor Hugo, Alexandre Dumas) anlatmış, eşiyle nerede tanıştığını, çocuklarını, nasıl bir düşünsel evrim geçirip bugün bildiğimiz kitapları yazan adama dönüştüğünü anlatmış. Fakat, nasıl başardı bilmiyorum, bütün bunları anlatırken inanılmaz sıkıcı bir kitap ortaya çıkarmış. Elbette, bir biyografi yazarı gerçeğe uygun olmayan hikayeler anlatıp kitabı bir kurgu romanına çeviremez; kanıtlara ve tanıklara dayanarak, gerçek bir portre çizmesi gerekir falan filan... Ama biraz okuma keyfi sunabilmesi iyi olurdu!

Yine de hakkını vermek lazım. Kitap, ilk yarısını geçtikten sonra daha rahat okunuyor. Yazarın sıkıcı diline alışmış olabilirim ya da Verne'in orta yaş sonrası hayatını okumak daha keyifli, bilemedim. Kısacası, Jules Verne nerede doğmuş, nasıl büyümüş, kitaplarında kullandığı her türlü bilimsel bilgiyi nasıl sağlamış öğrenmek istiyorsanız, bu kitap okunabilir; ya da wikipedia'ya falan bakabilirsiniz, ne bileyim.

2 yorum:

  1. Allah bilir ama ben bu kitabı okumam bence :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. wikipedia önerimi ciddiye almak lazım =)

      Sil